ورود و ثبت نام

کارگاه زیستن در لحظه‌ی حال

چگونه در لحظه‌ی حال زندکی کنیم؟

خواندن این مطلب

3 دقیقه

زمان می‌برد.

کارگاه زیستن در لحظه‌ی حال

کارگاه آموزشی "زیستن در لحظه‌ی حال" ویژه‌ی والدینِ کودکان اوتیستیک

این کارگاه آموزشی سیزدهم آبان ۱۴۰۲برای گروهی از مادرانی که فرزندانشان اختلال طیف اوتیسم دارند، برگزار شد.

والدین کودکان اوتیستیک

زندگی در لحظه‌ی حال،  کلید شاد و سالم زندگی کردن است. در لحظه‌ی حال بودن، فقط یک اصطلاح متداول و قراردادی نیست، بلکه یک سبک زندگی است که پایه و اساس علمی دارد.

 روانشناسان به کسانی که روزانه اضطراب و استرس زیادی دارند، درلحظه‌ی حال زندگی کردن را به عنوان یکی از سریعترین و تاثیرگذارترین راهکارها برای بهبود شرایطشان توصیه می‌کنند. چرا که این روش در مقابله با اضطراب، کاهش نگرانی و نشخوار ذهنی به فرد کمک می‌کند. علاوه بر این در لحظه‌ی حال زندگی کردن باعث می‌شود فرد تمرکز بیشتری داشته باشد و با خود و محیط اطرافش ارتباط بهتری برقرار کند.

والدین کودکان اوتیستیک، به ویژه مادران، از  زمان تشخیص فرزندشان و در طول سفر والدگریِ متفاوتشان با چالش‌ها و دغدغه‌های مختلفی روبرو می‌شوند.
این والدین به دلیل شرایط متفاوت فرزندشان، روزانه زمان زیادی را صرف مراقبت و انجام کارهای آموزشی و درمانی آنها می‌کنند. در کنار همه‌ی این مسئولیت‌ها، بیشتر اوقات یا به گذشته فکر می‌کنند و به دنبال پاسخ برای پرسش‌هایشان در مورد شرایط فعلی زندگیشان هستند و یا به آینده‌ی فرزندشان فکر می‌کنند. 

والدین کودکان با اختلال طیف اوتیسم به دلیل همه‌ی مسائلی که گفته شد، روزانه فشار بسیار زیادی را تحمل می کنند. این موضوع به اضطراب و در بیشتر موارد، افسردگی آنها منجر می‌شود.

یکی از راه حل‌های موثر  برای این والدین هم، در لحظه‌ی حال زندگی کردن است. خوشبختانه زندگی در لحظه‌ی حال یک مهارت است. والدینِ فرزندان با اختلال طیف اوتیسم با یادگیری و تقویت این مهارت می‌توانند اضطراب و نگرانی خود را تا حد زیادی کنترل کنند. به کارگیری این مهارت، هم روی حالِ خوبِ خودشان و هم در  ارتباط بهتر با فرزندشان تاثیر می‌گذارد.

تکنیک‌های در لحظه‌‌ی حال زندگی کردن

اما همانطور که گفته شد، والدگریِ یک کودک اوتیستیک شرایط و چالش‌های خاص خودش را دارد. بنابراین آموزش‌هایی هم که در اختیار این والدین قرار می‌گیرد، باید متناسب با شرایط زندگی ویژه‌ی آنها باشد.
در این کارگاه، به عنوان کوچ والدین کودکان اوتیستیک تلاش کردم کلیه‌ی آموزش‌ها با سبک زندگیِ خاص این والدین تناسب داشته باشد تا آنها هم بتوانند با این یادگیری آن، زمان بیشتری در لحظه‌ی حال زندگی کنند تا شادتر باشند و در کنار فرزند اوتیستیک خود با آرامش خاطر بیشتری زندگی کنند.

در ویدیوی زیر بخشی از  این کارگاه آموزشی را می‌توانید مشاهده کنید.

مادران اوتیسم
مادران اوتیسم
چگونه در لحظه‌ی حال زندگی کنم؟
مادران کودکان با اختلال طیف اوتیسم
مادران کودکان با اختلال طیف اوتیسم

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

دو × سه =

مطالب مرتبطجستجو کنید ...

دسته بندی مطالب

آخرین رویداد ها

پنجشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۲

ساعت : ۱۷:۰۰

نیاز به راهنمایی دارید? گفتگو با ما