ورود و ثبت نام

معضل بدغذایی کودکان بااختلال طیف اتیسم و ۱۰ راهکار موثر برای حل آن

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان می‌برد.

معضل بدغذایی کودکان بااختلال طیف اتیسم و ۱۰ راهکار موثر برای حل آن

چند ساعت در آشپزخانه وقت گذاشته‌اید تا غذایی خوشمزه‌ و مغذی برای فرزندتان درست کنید؛ او هر غذایی را هم دوست ندارد و نمی‌خورد. غذا آماده شده است. با خودتان می گویید حتما این غذا را می خورد. ظرف غذا را جلوی او می‌گذارید.
فرزند: من مرغ نمی‌خورم.
مادر:بخور، برات خوبه.
ممکن است فرزند اوتیستیک شما کلام نداشته باشد و با حرکات بدن و حالات چهره به شما نشان دهد که این غذا را نمی خورد.
گفتگو و کشمکش بین شما ادامه دارد. به هر شکل ممکن می‌خواهید او غذا را بخورد، اما فرزندتان مقاومت می‌کند. در انتها یکی از شما تسلیم می‌شود. اما اگر حتی شما موفق شوید، این روش به حل مسئله‌ی بدغذایی کودکتان کمکی نخواهد کرد.
اگر با بدغذایی کودک اوتیستیک خود مشکل دارید، لازم است بدانید این مسئله فقط مربوط به کودکان با اختلال طیف اوتیسم نیست. بسیاری از والدین، درگیر این مسئله هستند و ممکن است راه حل‌هایی هم به شما بدهند. اما شما برای حل این مسئله کودک اوتیستیکتان به روش‌های منحصر به فرد این کودکان نیاز دارید.
در این نوشته ۱۰ راهکار کاربردی و علمی را می‌خوانید که با استفاده از آنها می‌توانید در بدغذایی کودکتان با چالش‌های کمتری روبرو شوید.

• منظم باشید.

همانطور که می‌دانید یکی از ویژگی‌های رفتاری کودکان بااختلال طیف اوتیسم، وابستگی آنها به روتین‌های منظم و ثابت است. شما می‌توانید از این ویژگی به نفع خود و بهبود وضعیت غذایی فرزندتان استفاده کنید.
تحقیقات نشان می‌دهد که اگر در ساعتِ غذا خوردن، روال منظمی داشته باشید، فرزندتان احساس امنیت می‌کند. راحت‌تر و با علاقه‌ی بیشتری انتخاب‌های غذایی را می‌پذیرد؛ چرا که شرایط برای او قابل پیش‌بینی است. پیش‌بینی پذیر بودن شرایط این احساس را در او ایجاد می‌کند که کنترل اوضاع در دست او است، به همین دلیل احساس امنیت بیشتری می‌کند و در غذا خوردن با شما همکاری می‌کند.

• تنوع غذایی مهم است.

در کنار یک برنامه ی غذایی متعادل که شامل همه‌ی گروه‌های غذایی است و برای فرزندتان بسیار مهم است، بهتر است به جای یک انتخاب، فرزندتان را با غذاهای متنوع از گروه‌های غذایی مختلف هم آشنا کنید.
براساس مطالعات، اگر فرزند اوتیستیک خود را به طور مداوم در معرض غذاهای متنوع قرار ‌دهید به او کمک می کنید تا راحت‌تر غذا بخورد.

• کودکتان را سرگرم کنید.

یادتان می آید که بیشترِ ما وقتی بچه بودیم دوست نداشتیم غذا بخوریم؟ از دست مادرمان فرار می‌کردیم ؟ گاهی اوقات فقط در صورتی غذا می‌خوردیم که عروسک یا وسیله‌ای که دوست داشتیم کنار ما بود و یا مادرمان باید به روشی ما را سرگرم می‌کرد. به دلیلش فکر کرده‌اید؟ شاید غذا خوردن برای ما کسل‌کننده بوده است.

یکی از دلایل بدغذایی کودکان اوتیستیک این می‌تواند باشد که موقع غذا خوردن حوصله‌شان سر می‌رود.

یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید، سرگرم کردن فرزندتان موقع غذا خوردن است.  مثلا می توانید گفتگوهای سرگرم‌کننده با او داشته باشید؛ مثل بازی هواپیما و فرودگاه (قاشق هواپیما و دهان کودک فرودگاه) یا هر بازی دیگری که فرزندتان دوست دارد. این اقدام در آشنایی و پذیرش او در غذا خوردن بسیار کمک‌کننده است. البته یادتان باشد که قبل از بازی و اجرا در مورد آن با کودک اوتیستیکتان صحبت کنید و به او این بازی را آموزش بدهید.

یکی دیگر از اقدامات موثر این است که در چیدن سفره‌ و میز از فرزند خود کمک بخواهید. به این ترتیب چون خود را بخشی از پروسه‌ی تهیه‌ی غذا می‌داند، ممکن است میل بیشتری به غذا خوردن نشان دهد.

 

• مشکلات حسی را رفع کنید.

بیشتر کودکان با اختلال طیف اوتیسم، بیش حسی دارند. این بیش حسی می‌تواند نسبت به بوها، بافت‌ها( جنس) و شکل‌های مختلف غذا هم باشد. بنابراین موقع آماده کردن و کشیدن غذا این نکته را به خاطر داشته باشید.
تحقیقات علمی نشان می‌د‌هند راهکارهایی که برای رفع مشکلات حسی هستند به کودک اوتیستیک شما کمک می‌کند تا راحت‌تر غذاهای مختلف را بخورد و از غذاهای کمتری بدش بیاید.
متعادل کردن درجه حرارت و بافت غذا هم دو راهکار  اثربخش دیگر برای رفع مشکلات حسی کودک است که می‌توانند موقع غذا خوردن برای او مشکل‌ساز باشند.

• آشپز کوچک در آشپزخانه‌ استخدام کنید.

تا به امروز، به عنوان کوچِ والدین کودکان اوتیستیک از والدین زیادی شنیده‌ام که فرزند اوتیستیکشان دوست دارد در کارهای آشپزخانه و پخت غذا به آنها کمک کند. حتی چند نفر از آنها درباره‌ی استعداد ویژه‌‌ی فرزندشان در پختن و آماده کردن غذا با من صحبت کرده‌اند. من هم بسیار تشویقشان کرده‌ام که به این علاقه و استعداد توجه کنند و برای شکوفا شدن آن اقدام کنند.
جالب است بدانید تحقیقات نشان می‌دهد که کمک گرفتن از کودکان اوتیستیک برای آماده کردن غذا به آنها کمک می‌کند که تمایل بیشتری به غذا خوردن پیدا کنند.

• از فرزندتان حمایت دیداری کنید.

یکی از بهترین روش‌های یادگیریِ کودکان اوتیستیک، یادگیری دیداری و تصویری است. شما برای رفع مشکل بدغذایی کودکتان می‌توانید از این روش هم استفاده کنید.
می‌توانید برای فرزندتان تخته‌ی انتخاب غذا درست کنید. یا برنامه‌ی هفتگی غذایی را به شکل تصویری درست کنید.
همچنین می‌توانید مراحل غذا خوردن را به شکل داستان تصویری در اختیار او بگذارید تا یاد بگیرد موقع غذا خوردن، از او انتظار دارید چه رفتارهایی داشته باشد.
این روش‌ها به رفع مشکل بدغذایی فرزند اوتیستیک شما کمک می‌کند. زیرا با این روش(یادگیری دیداری) روتین‌های  غذا خوردن را درک می‌کند و یاد می‌گیرد موقع غذا خوردن چگونه باید رفتار کند.

• از یک متخصص کمک بگیرید.

اگر برای حل مسئله‌ی بدغذایی فرزندتان راه‌های مختلفی را امتحان کرده‌اید و راه حل دیگری به نظرتان نمی‌رسد، از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. این متخصص می‌تواند کاردرمانگری باشد که در حوزه‌ی مشکلات غذایی هم تخصص دارد.
تجربه نشان می‌دهد که خودِ کاردرمانی می‌تواند درموارد زیر راهکارهای موثری را در اختیار خانواده‌ها بگذارد.
حل مشکلات حسی
تقویت مهارت‌های حرکتی مربوط به کلام؛ مانند حرکت عضله‌های فک، زبان و لب، دهان و لپ
کاهش چالش‌های غذا خوردن کودک به صورت مستقل

• ظاهر غذا مهم است.

شما کدام را انتخاب می‌کنید؟
غذایی را بخورید که شکل ظاهری خوبی دارد و یا غذایی که شکل زیبایی ندارد؟
این یک واقعیت است، چه در مورد افراد غیر اوتیستیک و چه اوتیستیک. همه‌‌ی ما غذایی که شکل ظاهری زیباتری دارد را بیشتر دوست داریم. اما از آنجایی که همه چیز نسبی است، ممکن است شکل ظاهری یک غذا به نظر شما اشتها آور باشد، اما از نظر کودک اوتیستیک اصلا شما این‌طور نباشد. دلیل این مسئله هم تفاوت طرزفکر افراد اوتیستیک و افراد غیر اوتیستیک است.
اخیرا دانشمندان تحقیقاتی انجام داده‌اند که نشان می‌دهد تزیین غذا به شکل‌های بامزه و مدل‌های خاص، می‌تواند کودکان را به غذا خوردن تشویق کند. می‌توانید برای این کار علائق کودکتان را هم در نظر بگیرید. برای مثال اگر آنها عاشق قطار هستند، می‌توانید غذایشان را به شکل قطار تزیین کنید.

• تغییرات ناگهانی ممنوع!

به طور کلی، افراد کمی هستند که تغییرات ناگهانی را دوست دارند. کودکان اوتیستیک هم از این قاعده مشتثنی نیستند. تغییراتِ ناگهانی برای آنها خوشایند نیست و حتی ممکن است نسبت به آنها واکنش شدیدی نشان بدهند.
در مورد غذا هم همین است. غذاهای جدید را کم کم به آنها معرفی کنید. برای این کار می‌توانید مقدار کمی از غذای جدید را در کنار غذایی که دوست دارد بگذارید و هر بار مقدار بیشتری از غذای جدید را به او بدهید تا کم کم به آن عادت کند.

• صبور باشید.

از همه‌ی راهکارهای بالا مهمتر، صبر  و استمرار شما است. ممکن است تلاش‌های شما دفعات اول نتیجه‌بخش نباشد، اما تنها چاره، ادامه دادن است.
تحقیقات نشان می‌دهند والدینی که دائما در حال کشف راه حل‌های جدید برای حل مشکل بدغذایی فرزندشان هستند، نتایج بلند مدت بهتری می‌گیرند. اما والدینی که به دنبال راهکارهای فوری برای رفع این مسئله هستند، موفقیت چندانی در بلندمدت به دست نمی‌آورند.
یادتان باشد که شما بهتر از هر کس دیگری فرزندتان را می‌شناسید و می توانید راهِ‌ حل‌های مناسب برای مسائلش پیدا کنید.

جان کلام

مشکل بدغذایی کودکتان ممکن است برای شما بسیار آزاردهنده باشد و حاضر باشید هر کاری انجام دهید تا این مسئله کم و یا رفع شود.
اولین راهکار  در این مقاله این است که منظم باشید و آخرین راهکار هم صبور بودن است. پس به نوعی می‌توان نتیجه گرفت برای رفع مشکلات غذایی فرزند اوتیستیکتان، شما به عنوان والدین، لازم است علاوه بر به‌کارگیری راهکارهای علمی ، صبور و منظم باشید.
شما نقش بسیار مهم و موثری در پیشرفت فرزندتان دارید. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید.  

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

چهارده − دوازده =

مطالب مرتبطجستجو کنید ...

دسته بندی مطالب

آخرین رویداد ها

پنجشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۲

ساعت : ۱۷:۰۰

نیاز به راهنمایی دارید? گفتگو با ما