ورود و ثبت نام

درمان تحلیل رفتار کاربردی (ABA Therapy) و 7 مزیت آن برای کودکان اوتیستیک

متن تست

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان می‌برد.

درمان تحلیل رفتار کاربردی (ABA Therapy) و 7 مزیت آن برای کودکان اوتیستیک

درمان تحلیل رفتار کاربردی به دلایل مختلفی برای کودکان با اختلال طیف اوتیسم مفید است.

درمان تحلیل رفتار کاربردی (ABA Therapy) چیست؟

 “ABA Therapy” مخفف Applied Behavioral Analysis   و معادل فارسی آن، درمان تحلیل رفتار کاربردی می باشد. درمان تحلیل رفتار کاربردی، یکی از متداول ترین روش های رفتاردرمانی برای کودکان اوتیستیک می باشد. دراین سبک درمانی، از چندین مدل درمان رفتاری و  چند رویکرد آموزشی مختلف استفاده می شود.

 درمان تحلیل رفتار کاربردی، یکی از روش هایی می باشد که به تقویت رفتار مثبت و تضعیف رفتارهای منفی می پردازد.  کاردرمانگران در جلسات درمانی براساس این شیوه درمانی ، کودک را ارزیابی می کنند تا متوجه شوند والدین ناخواسته به کدام رفتارهای منفی کودک پاداش داده اند.  بعد ازاین بررسی با روش های مختلف، روی ایجاد رفتارهای جدید کار می کنند.

مطالعات زیادی نشان می دهد که درمان تحلیل رفتار کاربردی برای کودکان اوتیستیک، بسیار مثبت و کمک کننده  می باشد.

روش درمان تحلیل رفتار کاربردی

درمان تحلیل رفتار کاربردی، از علم “رفتارشناسی” برای ایجاد تغیرات معنادار در شیوه رفتار افراد استفاده می کند.  و براین اساس، رفتار را به سه بخش تقسیم می کند:

 1. نشانه
 2. رفتار
 3. اثر

برای مثال، وقتی گرسنه هستیم، گرسنگی یک نشانه است. خوردن، رفتار ما و احساس خوب بعد از آن، اثر رفتار ما می باشد. چون شما در اثر این رفتار(خوردن)، احساس مثبتی را تجربه کرده اید، بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که در آینده هم وقتی گرسنه شدید، خوردن را انتخاب کنید.

درمان تحلیل رفتار کاربردی، ازاین اصل ، برای ایجاد تغییر مثبت در رفتاراستفاده می کند. این روش درمانی در حوزه اوتیسم، برای خلق رفتارها ی مثبت در فرد اوتیستیک بسیار مورد استفاده می باشد، مثل ایجاد عادت های خوبُ مطالعه کردن.

بیشتر والدین ازاین روش در زندگی روزمره با کودک اوتیستیک خود نیز استفاده می کنند،مانند زمانی که به دلیل اذیت کردن و یا رفتار نامناسب، کودک را تنبیه می کنند و یا بعد از انجام تکالیف ،فیلم مورد علاقه ش را برای او پخش می کنند. استفاده از تکنیک پاداش و دیدن اثرات یک رفتار، در استمرار یا عدم استمرار آن در آینده بسیار موثر می باشد.

متن تست

اهداف درمان تحلیل رفتار کاربردی

 در واقع، این روش برای تحقق اهداف زیر پایه ریزی شده است:

 1. افزایش نمرات آزمون
 2. تقویت مهارت های زبانی
 3. افزایش عملکرد تحصیلی

براساس نتایج تحقیقی که سال 2006 در مجله اوتیسم و اختلالات رشدی به چاپ رسید، درمان تحلیل رفتار کاربردی و مداخلات رفتاری مشابه آن، یکی از عوامل رشد فردی و پرورش مهارتهای اجتماعی کودکان اوتیستیک می باشد.

هدف درمان تحلیل رفتار کاربردی این است که به کودکان اوتیستیک کمک کند تا مهارتهایی را کسب کنند تا در بزرگسالی بتوانند فرد موفقی باشند.

کودکان اوتیستیک در این روش چه مهارتهایی را یاد می گیرند؟

  درمان تحلیل رفتار کاربردی ، یک روش درمانی است که به کودکان با اختلال طیف اوتیسم، مهارت های زیر را آموزش می دهد:

 1. مهارتهای ارتباطی
 2. مهارت های اجتماعی
 3. مهارت تنظیم احساسات
 4. مهارت حل مسئله
 5. و مهارت های تحصیلی

  درمان تحلیل رفتار کاربردی، می تواند هم توسط کاردرمانگران و متخصصان این حوزه و هم توسط معلمان استفاده شود.

7مزیت درمان تحلیل رفتار کاربردی

1. طراحی برنامه درمان براساس نیازهای خاص و فردی کودک اوتیستیک

در این روش، روند درمان براساس نیازهای خاص و فردی کودک اوتیستیک طراحی می شود. برای مثال، ممکن است کودک شما در مهارت های اجتماعی چالش داشته باشد و شما بخواهید که در جلسات کارُدرمانی، تمرکز روی بهبود این مهارت ها باشد.

درمانگر، همراه شما برنامه اختصاصی برای فرزندتان طراحی می کند. و در کنار آن، جلسات آموزشی مخصوص والدین به شما کمک می کندتا متوجه شوید که کودک شما چگونه بهتر یاد می گیرد و چگونه می توانید در خانه او را تشویق به یادگیری مهارت های جدید کنید.

کودکان اوتیستیک با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. و شما برای درک نیازهای فرزندتان باید صبور باشید،به همین دلیل است که در ارتباط بودن با درمانگر در طول این مسیر مهم می باشد.

2. بهبود مهارت های اجتماعی

مطالعات نشان می دهد که درمان تحلیل رفتار کاربردی به بهبود مهارت های اجتماعی کودکان اوتیستیک کمک می کند.

کودکان تحت درمان این روش ، مستعد این هستند که مشکلات رفتاری کمتری داشته و در مدرسه و اماکن عمومی  خشم ،احساسات و عواطفشان را با شدت کمتری بروز بدهند.این مزایا، حاصل مطالعاتی است که طی چند سال، تعدادی کودکان اوتیستیک تحت درمان تحلیل رفتار کاربردی را از پیش دبستانی تا دبیرستان را زیر نظر داشته اند.

3. کمک به یادگیری برقراری ارتباط با دیگران

یکی از مهمترین مزایای روش تحلیل رفتار کاربردی این است که کودکان اوتیستیک یاد می گیرند با دیگران ارتباط برقرارکنند. برقراری ارتباط، یکی از چالش های مهم این کودکان می باشد. برخی از کودکان اوتیستیک ممکن است اصلا صحبت نکنند و یا در بیان خواسته ها و نیازهای خود مشکل داشته باشند، به همین دلیل برقراری ارتباط با دیگران برایشان دشوار است.

درمان تحلیل رفتار کاربردی، با روش های مختلف به کودکان اوتیستیک کمک می کند تا  یاد بگیرند با دیگران چگونه ارتباط برقرار کنند. برای مثال، می توانیداز کارتهای تصویرداراستفاده کنید و به کودکتان یاد دهید که چگونه نیاز و خواسته خود را بیان کنند- مثل غذا  یا اسباب بازی- و با برآورده کردن خواسته یا نیازشان، تلاش آنها برای برقراری ارتباط را تقویت کنید.

این نوع سیستم پاداش دهی، روشی است که در جلسات کادرمانی بر اساس درمان تحلیل رفتار کاربردی  استفاده می شود و کودک در این جلسات یاد می گیرد که رفتارهای مثبت در ارتباط با دیگران اثر متقابل دارد.

4. آموزش مستقل بودن

   اختلال طیف اوتیسم می تواند باعث تأخیر های جدی در کودک شود، مانند تأخیر در راه رفتن و دویدن. اما درمان تحلیل رفتار کاربردی، با ایجاد فرصت برای تمرین این مهارت ها در خانه و مدرسه می تواند به کودکان اوتیستیک کمک کند تا از پس این چالش ها برآیند. 

برخی از کودکان اوتیستیک در موقعیت هایی که تنها هستند(و باید به خودشان متکی باشند)، دچارمشکل می شوند و یا در موقعیتهایی که برای آنها ناآشناست به سرعت مضطرب می گردند.

درمان تحلیل رفتار کاربردی، علاوه بر اینکه به بهبود حرکات بدنی (مانند نوشتن، صحبت کردن، حرکت کردن و بلند کردن) کمک می کند به مراجعین یاد می دهد که چگونه:

 1. لباس بپوشند
 2. آماده شوند
 3. به تنهایی از سرویس بهداشتی های عمومی استفاده کنند.

نکته مهم این است که علاوه بر این نکات، به آنها یاد می دهد که همه ی این مهارتها را را بدون بهم ریختگی و بدون ناراحتی از عدم درک یکسری مسائل انجام دهند، مسائلی مانند صدای بلند یا نور زیادی که از پنجره به چشمانشان می تابد.

5. بهبود پیشرفت کلامی/زبانی

 کارُدرمانگرانی که براساس درمان تحلیل رفتار کاربردی کار می کنند، از 2 راه به پیشرفت مهارت های کلامی و زبانی کودکان اوتیستیک کمک می کنند:

 1. آنها را وارد گفتگو می کنند.
 2. به آنها کمک می کنند که گفته های دیگران را درک کنند.

همچنین این کارُدرمانگران با استفاده ازنشانه ها ی تصویری و حرکات بدن، برقراری ارتباط با دیگران را به کودکان اوتیستیک آموزش می دهند. به آنها یاد می دهند که چگونه با برقراری ارتباط چشمی، استفاده از زبان بدن،حالات صورت و دیگر تکنینک های ارتباط غیرکلامی می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

6. کمک به بیان احساسات

کودکان اوتیستیک ، اغلب اوقات در درک احساسات و ابراز آن دچار مشکل می شوند. درمان تحلیل رفتار کاربردیبه آنها یاد می دهد که احساساتشان را تنظیم کنند، احساسات دیگران را تشخیص داده و به آنها پاسخ بدهند.

برای مثال، زمانی که کودک بسیار عصبانی است چون وسیله که دارد ، درست کار نمی کند، درمانگری که  براساس درمان تحلیل رفتار کاربردی  کار می کند، به کودک اوتیستیکی که کلام دارد، یاد می دهد که بگوید: “خیلی عصبانی هستم.” به جای اینکه پرخاشگری کند یا وسیله ای را پرتاب کند. این مهارت به او کمک می کند در مدرسه، سر کار و موقعیت های اجتماعی در آینده نیز موفق عمل کند.

7. بهبود عملکرد در مدرسه

بیشتر اوقات از درمان تحلیل رفتار کاربردی برای کمک به پیشرفت کودکان اوتیستیک در کلاس درس نیز استفاده می شود. به ویژه اگر کودک برخی از مهارت های کلامی را داشته باشد، اما همچنان از نظر تحصیلی و اجتماعی دچار مشکل باشد. تحقیقات نشان می دهد که این روش، عملکرد در مدرسه را بهبود بخشیده، مشکلات رفتاری را کاهش داده و حتی در بهبود نمره تست هوش نیز موثر است.

یکی از مزایای اصلی این روش درمانی این است که احتمال نیاز کودک به استفاده از دارو را کاهش می دهد، چرا که داروهای درمان اوتیسم، می تواند اثرات جانبی جدی روی فرد اوتیستیک داشته باشد.

جان کلام

روش تحلیل رفتار کاربردی، یکی از روش های اثبات شده در کنترل اوتیسم می باشد و تا امروز به بسیاری از کودکان اوتیستیک کمک کرده است. این روش می تواند باعث شنیده شدن صدای افراد اوتیستیک شده تا بتوانند بخشی از جامعه ای شوند که در آن زندگی می کنند.

 

گردآورى و ترجمه: شيماميرمحسنى

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

دو × 5 =

مطالب مرتبطجستجو کنید ...

دسته بندی مطالب

آخرین رویداد ها

پنجشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۲

ساعت : ۱۷:۰۰

نیاز به راهنمایی دارید? گفتگو با ما