ورود و ثبت نام

درباره کوچینگ

درباره کوچینگ

کوچینگ: یک نگاه عمیق

کوچینگ، حرفه ی نسبتا جدیدی است. ممکن است این سوال بسیاری از افراد باشد که کوچینگ چیست.برای پاسخ به این سوال بهتر است بدانیم که در گذشته کوچینگ فقط در ورزش وجود داشته و همانطور که می بینیم، تمام قهرمانان ورزشی در جهان کوچ دارند. اما امروزه ما کوچینگ را علاوه بر ورزش، در حوزه ها و جنبه های مختلف زندگی  نیز می بینیم . کوچ کسی است که در کنار افراد قرار می گیرد و از آنها در رسیدن به اهدافشان حمایت می کند.

کوچینگ بهترین مفاهیم علوم مدیریت، روانشناسی، فلسفه و ورزش را  با هم درمی آمیزد.اما با  این وجود، خودش به معنای حمایت ازافراد برای خلق و ایجاد یک زندگی ایده آل است.

تعریف کوچینگ

کوچینگ تعاریف مختلفی دارد. اما قبل از تعریف آن لازم است بدانیم که کوچینگ بر 3 اصل استوار است:

  • به افراد کمک می کند تا به شیوه ای که خودشان می خواهند تغییر کرده و در مسیر و جهت مورد علاقه شان حرکت کنند.
  • از افراد حمایت می کند تا به کسی که میخواهند تبدیل شوند.
  • باعث خودآگاهی افراد شده و در انتخابهایشان آنها را قدرتمند می سازد و نهایتا منجر به ایجاد تغییر میشود.

فدراسیون بین المللی کوچینگ ICF، کوچینگ را اینگونه تعریف میکند:

کوچینگ نوعی مشارکت مستمر جهت کمک به مراجعه کنندگان است که مراجع را به فکر وا میدارد و خلاقیت درونی او را بیدار می کند تا به نتایج رضایتبخشی در زندگی شخصی و حرفه ای خود دست پیدا کند. در طول روند کوچینگ، مراجعه کنندگان آگاهی بیشتری به توانمندی (پتانسیل) خودشان پیدا کرده و با عملکرد خود، کیفیت زندگیشان را بهبود می بخشند.”

یکی دیگر از بهترین تعاریف کوچینگ متعلق به پدر کوچینگ، جان ویت مر، می باشد.از نظر او ” کوچینگ، پتانسیل ( توانمندی) افراد را شکوفا می سازد تا عملکردشان را به حداکثر برسانند. همچنین به آنها کمک می کند تا خودشان بیاموزند به جای آنکه به آنها آموزش داده شود.

از تعاریف کوچینگ می توان فهمید که محور اصلی در جلسات کوچینگ خود مراجع می باشد. مسیری که او در این جلسات طی می کند برایش پر از یادگیری است. مسئولیت خلق زندگی ایده آل بر عهده خود مراجع است که آن را بر اساس باورها، توانمندی ها و خواسته های درونی اش می سازد. تمرکز کوچینگ علاوه بر مراجع، بر زمان حال و آینده او نیز می باشد. ازمراجع حمایت می کند تا در راستای تحقق اهداف و خواسته هایش رو به جلو حرکت کند.

 با توجه به تعاریف کوچینگ، در ادامه به بررسی تفاوت کوچینگ و برخی حوزه های شغلی مشابه به آن می پردازیم.

تفاوت کوچینگ و مشاوره:

در جلسات مشاوره، مراجع در موقعیت و شرایط سختی قرار دارد که از آن ناراضی است.این نارضایتی ریشه در گذشته او دارد. در این جلسات، مراجع برای رهایی از مشکلاتش به دنبال راهکار می باشد.  و مشاور، اطلاعات تخصصی خود را درقالب راهکار در اختیار مراجع قرار می دهد.

اما در جلسات کوچینگ، مراجع به دنبال تحقق اهداف و خواسته های خود و ایجاد تغییر می باشد .کوچ برای خلق آینده با مراجع همراهی و مشارکت می کند. مراجع خودش راهکارهایی را برای حل مسائلش کشف می کند. تمرکز در جلسات کوچینگ بر زمان حال و آینده است.

تفاوت کوچینگ و تراپی

در جلسات تراپی (درمان)، مراجع به دنبال رهایی از مسائل روانشناختی خود می باشد. این مسائل  می توانند با علائم جسمی نیز همراه باشند. درمانگران دراین جلسات به درمان و معالجه مشکلات هیجانی و عاطفی افراد می پردازند. هدف جلسات درمان، سلامت روان مراجع می باشد. اما کوچینگ با رشد ذهنی فرد سر و کار دارد.

در جلسات مشاوره و درمان، مراجع به دنبال رهایی از درد و احساس ناراحتیست که ریشه در گذشته او دارد. او به دنبال تعیین هدف و حرکت به سمت آن نیست. اما در جلسات کوچینگ، مراجع به دنبال تعیین هدف، اقدام و حرکت به سوی اهدافش  در آینده می باشد.

و نکته آخر :کوچینگ خلق است و نه درمان.

مزایای جلسات کوچینگ

جلسات کوچینگ ارزش های زیادی را به زندگی مراجع اضافه می کند. 5 مورد از مهمترین اثرات فوق العاده جلسات کوچینگ در زندگی مراجع عبارتند از:

  • تغییر رفتار و ایجاد رفتارهای مثبت ماندگار
  • افزایش خلاقیت و انعطاف پذیری
  • بهبود عملکرد
  • ایجاد تغییرات دلخواه و لذتبخش
  • بهبود سلامت و روابط بین فردی

بر اساس تحقیقاتی که در سال 2016 توسط موری و همکارانش انجام شد، مراجعین در طول جلسات کوچینگ ده احساس مثبت را تجربه می کنند .آن ده حس عبارتند از: الهام بخشی، امید، غرور و افتخار، علاقه، عشق، حیرت و شگفتی، سرگرمی، شوق و لذت، قدردانی و آرامش.

همه افراد می توانند از مزایای جلسات کوچینگ و داشتن  کوچ بهره ببرند، یعنی عملکرد خود را بالا برده،  زندگی ایده آل خود را خلق و حس رضایت درونی را تجربه کنند.

به گفته ی آتول گاوند نقش کوچ در زندگی مراجعش این است: او(کوچ) چشم و گوش بیرونی شماست (مراجع)که تصویر دقیقی از خود واقعی شما را در مقابلتان به تصویر می کشد.

جان کلام

در انتها می توان گفت کوچ به مراجع خود کمک می کند تا از رکود به سمت رشد خود حرکت کند و در این مسیر از او حمایت می کند. او همچنین تلاش می کند تا نوری بر توانمندی های مراجعش بتاباند تا مراجع با دیدن  و به کار گیری آنها در راستای محقق کردن اهدافش اقدام کند.

 کوچ در تمام طول دوره و جلسات کوچینگ خودمختاری مراجع را به رسمیت می شناسد و به استقلال مراجع در انتخابها و تصمیم‌گیری هایش احترام می گذارد.

نیاز به راهنمایی دارید? گفتگو با ما